O'zbekistonda Chevrolet Tracker-2023 avtomobilining ishlab chiqarilishi boshlandi
2022-yilning 18-iyulida “UzAuto Motors” AJ Asaka shahridagi zavodida Chevrolet Tracker-2023 avtomobilini ishlab chiqarishni boshladi. O’zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning mashinasozlik tarmog’ini transformatsiya qilish bo’yicha bergan topshirig’iga binoan kompaniyaning ushbu avtomobilni ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yishi, mamlakatimiz avtomobilsozlik sanoati rivojida yangi qadam bo‘ldi, chunki O‘zbekistonda birinchi marta krossoverlar to‘liq siklda ishlab chiqarila boshlandi.
O’zbekiston, Xitoy va Braziliyadan keyin eksport bozorlarida eng talabgir, Braziliya, Meksika va Filippinda eng ko’p sotiladigan krossover Chevrolet Tracker-2023 avtomobilini ishlab chiqarishni yo’lga qo’ygan uchinchi mamlakatga aylandi. Avtomobilni GM GEM (General Motors Global Emerging Markets) platformasida ishlab chiqarish yo’lga qo’yildi. Bu Asaka avtomobil zavodini modernizatsiya qilish va mahalliy yetkazib beruvchi hamkorlar tomonidan ishlab chiqarishga yo’naltirilgan sarmoyalar tufayli amalga oshirildi. Investitsiyalarning umumiy hajmi 620 million dollardan ortiq.
O’zbekiston Respublikasi rahbarining topshirig’iga binoan kompaniyaning boshqaruv va ishlab chiqarishni bosqichma-bosqich o’zgartirish ishlari doirasida, yagona platformadagi avtomobil modellarini ishlab chiqarishni yo’lga qo’yish amalga oshirildi. Ushbu bosqichda platformaning ishlab chiqarish quvvati yiliga 80 000 dona Chevrolet Tracker avtomobilini tashkil etadi.
Ushbu loyihani amalga oshirish jarayonida Asaka zavodida lazer va plazmali payvandlash, kuzovni lazer bilan o'lchash kabi yangi texnologiyalar o’zlashtirildi, shuningdek, zavod va butlovchi qismlarni yetkazib beruvchilarda ishlab chiqarish jarayonlarini modernizatsiya qilish bo'yicha keng ko'lamli ishlar amalga oshirildi.
Bundan tashqari, UzAuto Motors Powertrain zavodida Chevrolet Tracker avtomobillarini jihozlashda foydalaniladigan zamonaviy va tejamkor 1,2 hajmli, uch silindrli CSS Prime turbodvigatellarni ishlab chiqarish o’zlashtirildi. Yangi dvigatel Xitoydan olib kelinadigan 125 ot kuchiga ega Tracker avtomobillari dvigatelidan kuchliroqdir. Yangi Tracker quvvati 132 ot kuchiga ega.
Mahalliylashtirish darajasini yanada oshirish maqsadida ayni paytda yangi zavodlar qurish va plastik yonilg'i baklari, rul kamarlari, rezina qistirmalari, quyma temir qismlari, issiq shtamplash qismlari va boshqa butlovchi qismlarni ishlab chiqarish bo'yicha yangi ishlab chiqarish texnologiyalarini joriy etish dasturi faol amalga oshirilmoqda. Ushbu dasturni amalga oshirish va yangi ishlab chiqarish quvvatlarini ishga tushirish, GM GEM platformasi asosida  bir nechta modellarni ishlab chiqarishni shuningdek, investitsiyalar hajmini optimallashtirish, ishlab chiqarish xarajatlarini kamaytirish hamda mahalliylashtirish darajasini 60 foizdan oshirish imkonini beradi.
Bundan tashqari, UzAuto Motorsning Asaka shahridagi zavodida yangi platformani joriy etish dasturini amalga oshirish va Chevrolet Tracker 2023 modelini ishlab chiqarishni yo’lga qo’yish uchun qo’shimcha tarzda yana 500 nafarga yaqin xorijiy mutaxassislar jalb qilindi.
Birinchi bosqichda Chevrolet Tracker 3 ta asosiy: LS, LT va Premier komplektatsiyalarda ishlab chiqariladi. Avtomobillar sotuvi joriy yilning 30 avgust sanasidan boshlanishi rejalashtirilgan.
Marosimni O'zbekiston Respublikasi Bosh vaziri maslahatchisi Bobir Islomov o'zining tantanali nutqi bilan ochib berdi. Shuningdek,  “O’zavtosanoat” AJ boshqaruv raisi Shavkat Umurzakov ham mehmonlar oldida so’zga chiqib, butun sanoat xodimlarini yangi model ishlab chiqarilishining boshlanganligi bilan tabrikladi.
“Bugun biz barchamiz tarixiy va unutilmas voqeaning guvohi bo’ldik – “UzAuto Motors” kompaniyasi Chevrolet Tracker zamonaviy avtomobilini to’liq silkda ishlab chiqaruvchilardan biriga aylandi. Bu faqat boshlanishi. Kompaniya bundan buyon avtomobillar qatorini zamonaviy va talabgir avtomobillar bilan to’ldiradi. Bularning barchasi mamlakatimiz rahbariyati va General Motors kompaniyasining har tomonlama ko’magi hamda butun sanoat xodimlarining, jumladan, “O’zavtosanoat”, “UzAuto Motors” AJ, mahalliylashtirish korxonalari va ishlab chiqarishni yo’lga qo’yishda ishtirok etayotgan boshqa ko’plab tarkibiy korxona xodimlarining qo’llab quvvatlashi tufayli amalga oshirildi”, – deya ta’kidladi “O’zavtosanoat” AJ boshqaruv raisi Shavkat Umurzakov.
GM International global ta'minot va ta'minot tizimi vitse-prezidenti Jonni Saldana o'z nutqida, General Motors rahbariyati nomidan jamoani yangi model ishlab chiqarishni boshlaganligi bilan tabrikladi.
«Chevrolet Tracker 2023-yil modeli ishlab chiqarilishini yo’lga qo’yish – O'zbekistonda va yana, komponentlarning katta qismi mahalliy ishlab chiqaruvchilar tomonidan qoplanadigan, O’zbekiston va MDH bozorlarida sotiladigan GEM platformasida yangi avlod avtomobillari ishlab chiqarilishining boshlanishidir. Alyans doirasida, biz GEM Tracker-ni o'z vaqtida va benuqson ishga tushirishni ta'minlashda texnik tomondan ko’maklashishdan hamda tajribamiz bilan o'rtoqlashish imkoniyatidan mamnunmiz. Biz keyinchalik ham ehtiyot qismlarni ishlab chiqarish va yetkazib berishda ko’maklashishda davom etamiz”, – dedi GM International global xarid va ta’minot zanjiri vitse-prezidenti Jonni Saldana.
Tantanali marosimda ishtirok etgan mehmonlar ishlab chiqarish jarayoni bilan tanishish bilan birga, avtomobilning texnik xususiyatlarini o'rganish imkoniga ega bo'lishdi, so'ngra ular uchun test-drayv tashkil etildi. Ishtirokchilar yangi Tracker-ning barcha afzalliklarini sinab ko'rish imkoniga ega bo’lishdi.
E’tiborlisi, yangi avtomobil modelini ishlab chiqarishni boshlash kompaniyaning 19-iyul kuni 26-yoshga to’lishini nishonlash arafasida sodir bo’ldi va O'zbekiston avtomobil ixlosmandlari uchun korxona jamoasidan o'ziga xos mehnat sovg'asiga aylandi.
Chevrolet Tracker-2023
Chevrolet Tracker ixcham krossoveri iste’molchi talablarining eng muhim sifatlarni: zamonaviy dizayn, xavfsizlik, qulaylik, samaradorlik va tejamkorlikni o’zida mujassam etgan.
Chevrolet Tracker-2023 sport krossoveri o‘zining zamonaviy tashqi ko‘rinishi hamda ichki salon interyeri bilan, GM tomonidan ishlab chiqarilgan CSS Prime tejamkor dvigateli, shuningdek, intelektual funksiyalar bilan ulanish va xavfsizligi bilan ajralib turadi.
L shaklidagi LED yoritgichli kunduzgi chiroqlar zamonaviylik va xavfsizlikni yanada oshiradi. Panoramali lyuk Tracker salonida kenglik va erkinlik tuyg’usini yaratadi.
Chevrolet Tracker-2023 interyeri zamonaviy ko’rinish va betakror uslubga ega bo’lgan yuqori texnologiyali, dinamik va tejamkor avtomobil ekanligi bilan ham ajralib turadi.
Yangi uslubdagi qulay o’rindiqlari uzoq safarlarda ham charchoq hissini bildirmaydi.
Zamonaviy texnik xususiyatlar avtomobilni boshqarishda yanada zavq bag'ishlaydi.
Chevrolet Tracker-2023 texnik xususiyatlarining muhim jihatlari quyidagilardan iborat:
- 1,2 hajmli, aylanma harakatda 190 Nm va 97 kW quvvatga ega zamonaviy uch silindrli CSS Prime turbomotor;
- 6-pog'onali avtomatik uzatmalar qutisi;
- aralash silkda tejamkor yoqilg'i sarfi 6,9 l/100 km, shahar tashqarisidagi yo’lda harakatlanish- 5,6 l/100 km;
- xavfsizlikni ta'minlash tizimi (past tezlikda avtomatik tormozlash, ko’rinishi cheklangan joylar monitoringi, faol favqulodda tormozlash, oldinda turgan to'siqlar haqida ogohlantiruvchi signalizatsiya, yarimavtomat (parallel) to'xtash tizimi;

В Узбекистане стартовало производство полного цикла автомобиля Chevrolet Tracker 2023
18 июля 2022 года компания «UzAuto Motors» приступила к серийному промышленному производству автомобиля Chevrolet Tracker 2023 модельного года. Старт производства на заводе компании в городе Асака по поручению Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева по трансформации машиностроительной отрасли ознаменовал собой новый шаг в развитии автомобилестроения страны, поскольку впервые на территории Узбекистана началось производство полного цикла нового класса автомобилей – кроссоверов.
Узбекистан, после Китая и Бразилии, стал третьей страной, запустившей производство автомобиля Chevrolet Tracker, востребованного на экспортных рынках и ставшего самым продаваемым кроссовером в Бразилии, Мексике и на Филиппинах. Производство было налажено на платформе GM GEM (General Motors Global Emerging Markets), что стало возможно благодаря крупным инвестициям в модернизацию, как самого автозавода в Асаке, так и в модернизацию производственных мощностей локальных партнеров-поставщиков, общий объём капиталовложений оценивается в более, чем 620 миллионов долларов.
Поэтапный переход на производство автомобилей на единой унифицированной платформе был реализован по поручению главы Узбекистана в рамках программы трансформации производства и управления компании. На данном этапе производственная мощность платформы - 80 000 автомобилей Chevrolet Tracker в год.
В ходе реализации данного проекта на Асакинском заводе были освоены такие новые технологии, как лазерная и плазменная сварка, лазерное измерение кузова, а также проведены масштабные работы по модернизации производственных процессов завода и всех поставщиков комплектующих. Кроме того, на заводе UzAuto Motors Powertrain было освоено производство новых мощных и экономичных 3-цилиндровых турбированных двигателей CSS Prime объемом 1,2 л, которыми будут оснащаться производимые на заводе UzAuto Motors автомобили Chevrolet Tracker. Новый двигатель стал мощнее применяемого на автомобилях Tracker, импортируемых из Китая - 132 л.с. вместо 125 л.с. у китайской версии
В целях дальнейшего увеличения уровня локализации на данный момент ведется активная реализация программы по строительству новых заводов и внедрению новых производственных технологий по производству пластиковых топливных баков, рулевых ремней, резиновых уплотнителей, отливки чугунных деталей, деталей горячей штамповки и прочих комплектующих.
Реализация данной программы и запуск новых производственных предприятий позволит наладить выпуск сразу нескольких моделей на базе платформы GM GEM, с использованием которой и стартовало производство Chevrolet Tracker, а также оптимизировать объем инвестиций по проектам, снизить производственные расходы и достигнуть уровеня локализации выше 60%.
Более того, для реализации всей программы по внедрению новой платформы и по запуску в производство автомобиля Chevrolet Tracker 2023 модельного года на завод в городе Асака было дополнительно привлечено около 500 ведущих иностранных специалистов, которые также принимают участие и в запуске производства комплектующих на предприятиях локализации.
На первом этапе Chevrolet Tracker будет производиться в трех основных комплектациях: LS, LT и Premier. Старт продаж данных автомобилей запланирован на 30 августа текущего года.
Церемонию запуска с торжественной речью открыл Советник Премьер-министра Республики Узбекистан Бобир Исламов, также перед гостями выступил председатель правления АО «Узавтосаноат» Шавкат Умурзаков, поздравивший сотрудников компании с началом производства новой модели.
«Сегодня все мы стали свидетелями большого события - компания «UzAuto Motors» стала одним из первых производителей полного цикла такого современного автомобиля, как Chevrolet Tracker. И это только начало. Впредь компания будет еще более расширять производственную линейку самыми современными и востребованными автомобилями. Все это стало возможным благодаря поддержке руководства нашей страны, всестороннего содействия General Motors, и благодаря всем вам - сотрудникам всей отрасли, в числе которых сотрудники «Узавтосаноат», «UzAuto Motors», предприятий локализации и множества других смежных предприятий, задействованных в налаживании производства», - заявил руководитель АО «Узавтосаноат» Шавкат Умурзаков.
Вице-президент GM International по глобальным закупкам и системе поставок Джонни Салдана в своем выступлении от имени руководства General Motors поздравил коллектив со стартом производства новой модели.
«Запуск Chevrolet Tracker 2023 года — это начало нового поколения автомобилей на платформе GEM, которые будут производиться в Узбекистане, причём с высоким уровнем содержания компонентов от местных производителей, и продаваться на рынках Узбекистана и СНГ. В рамках нашего коммерческого альянса мы были рады возможности предоставить техническую поддержку и поделиться нашим опытом для обеспечения своевременного и безупречного запуска GEM Tracker. Мы и далее будем оказывать постоянную поддержку производства и осуществлять поставки деталей», — заявил Джонни Салдана.
Присутствовавшие на торжественной церемонии гости получили возможность ознакомиться с процессом производства и изучить технические особенности автомобиля, а затем для них был организован тест-драйв, участники которого смогли на личном опыте испытать все преимущества нового Chevrolet Tracker.
Примечательно, что запуск в производство нового автомобиля произошел в преддверии 26-го дня рождения компании, которое отмечается 19 июля, и стал своеобразным трудовым подарком коллектива предприятия автолюбителям Узбекистана.
Chevrolet Tracker-2023
Chevrolet Tracker находится в популярном сегменте компактных кроссоверов и сочетает в себе самые востребованные для потребителей качества: стильный дизайн, безопасность, комфорт, эффективность и экономичность.
Спортивный кроссовер Chevrolet Tracker 2023 модельного года отличается стильным дизайном и современным интерьером салона, новым, мощным, но экономичным двигателем CSS Prime, разработанным GM, а также сочетанием интеллектуальных функций и безопасности.
Дневные ходовые огни с L-образной светодиодной подсветкой придают автомобилю современный облик и повышают безопасность. Панорамный люк создает ощущение простора и свободы в салоне.
Интерьер нового Chevrolet Tracker имеет высокотехнологичный и динамичный вид, и отличается современным и неповторимым стилем.
Удобные сиденья нового дизайна позволяют не чувствовать усталость даже в дальних поездках. Современные технические характеристики и состав оборудования делают вождение автомобиля еще более приятным.
Некоторые из основных характеристик Chevrolet Tracker 2023 года включают в себя:
· современный трехцилиндровый турбированный CSS Prime с турбодвигателем объемом 1,2 л, крутящим моментом 190Nm и мощностью 97 kW;
·  экономичный расход топлива в смешанном режиме 6,9л/100 км, по загородной трассе – 5,6 л/100 км;
·  функции безопасности, которые включают в себя систему автоматического торможения при низких скоростях (в случае помехи по ходу движения), мониторинг «слепых» зон, активное экстренное торможение, сигнализация о помехе впереди, система полуавтоматической (параллельной) парковки;