GM Uzbekistan нинг расмий хабари
Охирги кунларда электрон ОАВ ларда GM Uzbekistan фаолиятига тегишли бўлган, шу жумладан автомобилларни сотиш тизимидаги ўзгаришлар тўғрисида бир қатор материаллар нашр этилган.
Биз ОАВ вакилларининг охирги пайтда соҳамизда бўлиб ўтаётган жараёнларни ёритишга танқидий, энг асосийси, таҳлилий ёндашувини тўлиқ қўллаб-қувватлаймиз, ва бизнинг очиқ ва конструктив мулоқотга тайёрлигимизни таъкидлаймиз.
Шу муносабатда, бундай мақолаларда ва хабарларда кўтариладиган энг долзарб масалаларга аниқлик қиритмоқчимиз.
1. Нархларнинг эркин алмаштириладиган валютага боғланиши иқтисодий фаолият субъектлари томонидан кенг қўлланадиган амалиёт бўлиб, кўпчилик учун янгилик бўлмайди. Масалан, миллий авиакомпания, мобил алоқа операторлари, интернет-провайдерлар, туристик агентликлар ўз товарлари ва хизматлари учун нархларни эркин алмаштириладиган валютада – АҚШ долларларида ёки Евро валютасида белгилайди. Тўлов Марказий банкнинг тўлов кунидаги курси бўйича миллий валютада амалга оширилади.
Бунда шуни қайд этиш лозимки, дастлабки тўловнинг минимал миқдорини (85%) тўлашда валюта курсининг ўзгаришлари қолган тўлов қисмига таъсир этмайди, у шартноманинг тузилиши санасига белгиланган круси бўйича тўланади, яъни автомобилнинг нархи ўзгармайди.
2. Автомобилнинг нархлари биринчи навбатда ишлаб чиқариш таннархига киритилган харажатлар, давр харажатлари, молиявий фаолият харажатлари, солиқлар ва бошқа мажбурий тўловлар харажатларидан, ҳамда автомобилларни ишлаб чиқариш ва сотишнинг минимал рентабеллигининг келишилган даражасидан ташкил топади  .
Нархларни асослаш учун қабул қилинадиган автомобилларни ишлаб чиқариш ва сотиш харажатларини аниқлашда, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 05.02.1999 йилдаги 54-сонли қарори билан тасдиқланган Маҳсулотни (ишларни, хизматларни) ишлаб чиқариш ва сотиш харажатларининг таркиби тўғрисида, ва молиявий натижаларни шакллантириш тартиби тўғрисида Низом, ҳамда бошқа меъёрий-ҳуқуқий ҳужжатлар фойдаланилади.
Бундан ташқари, Хусусийлаштирилган корхоналарга кўмаклашиш ва рақобатни ривожлантириш Давлат қўмитаси томонидан, «GM Ўзбекистон» АЖ нинг монополист сифатида фаолияти устидан назорат, шу жумладан Ўзбекистон Республикасининг қонунчилигига мувофиқ нархларни шакллантириш тартибига риоя қилиш ва автомобиллар нархларининг келишилган даражаси қўлланиши устидан назорат амалга оширилади.
3. Автомобилсозлик – катта молиявий ва вақт харажатларини, техник салоҳият ва бошқа ресурсларнинг мавжуд бўлишини талаб қилувчи кўп қиррали жараёндир. Жаҳон даражасидаги автомобиль ишлаб чиқарувчиларниг амалиёти шуни кўрсатадики, тайёр маҳсулотни яратиш учун, яъни хом ашёни етказиб беришдан автомобилни ишлаб чиқаришгача, ўртача 3 ойдан 6 ойгача вақт кетади. Вазиятимизнигн ўзига хослиги шундан иборатки, Ўзбекистон асосий денгиз йўналишларидан анча узоқда жойлашган давлатларга киради. Ўзбекистон автомобиль саноати жаҳон автомобиль саноатининг ажралмас қисмига айланиб улгурган, ҳозирги пайтда керакли хом ашё ва бутловчи деталларнинг маълум қисми деярли барча қитъаларда жойлашган 20 тадан ортиқ давлатлардан келтирилади, чунончи, Жанубий Корея, АҚШ, Германия, Италия, Мексика, Бразилия, Россия, Польша ва бошқа кўпгина давлатлар.
Тайёр автомобилларни етказиб бериш муддатлари ушбу омиллардан келиб чиқиб, белгиланади, ва ҳозирги пайтда улар ўртача 3 ойни ташкил этади. Бунда, GM Uzbekistan ишлаб чиқариш жараёнлари ва меъёрларини, логистик таркибий қисмини ва ҳоказоларни ҳисобга олиб, автомобилларни етказиб бериш муддатларини қисқартириш чораларини кўради, шу муносабатда автомобилларни ишлаб чиқаришнинг икки ойлик ҳажми контрактация қилинади.
Албатта, бир неча ойга етадиган бутловчи деталларнинг маълум ҳажмини етказиб бериш ва корхонанинг омборларида сақлаш мумкин. Лекин бу катта молиявий маблағларнинг музлатилишига ва автомобилнинг таннархи қимматлашувига олиб келади. Айрим ҳолларда сақланадиган материалларнинг бузилиши ва сифатининг ёмонлашиши хавфи ҳам бўлади.
Бундай салбий омилларга йўл қўймаслик, молияий харажатларни камайтириш ва автомобилнинг таннархини меъёрий даражада таъминлаш мақсадида, компания омборларида ишлаб чиқариш режасини таъминлаш учун хом ашё ва бутловчи деталларнинг минимал зарур бўлган (ойлик) ҳажми сақланади.
Автомобилларни етказиб бериш муддатларини қисқартириш мақсадида бир ой асосида янги контрактация тизими жорий қилинган, натижада серияли автомобилларни етказиб беришнинг максимал муддати белгиланган, у 60 иш кунини ташкил этади («Каптива», «Малибу», «Орландо» моделлари бўйича етказиб бериш муддатлари 90 иш кунини ташкил этади). Бундай контрактация тизимини жорий этишнинг асосий мақсадларидан бири контрактация қилинган автомобиллар етказиб берилиши кўп ой давомида кутиш ва автомобиллар нархи ўзгаришида қўшимча тўловларни амалга ошириш лозимлиги туфайли истеъмолчиларнинг норозилиги юзага келишига йўл қўймаслик, ҳамда айрим шахслар юз берган вазиятдан ғаразли ниятларда спекулятив фойдаланишига йўл қўймаслик ҳисобланади.
4. Автомобиль маҳсулотини ишлаб чиқаришни маҳаллийлаштириш автомобиль таннархининг камайишида катта ўрин тутади. Шу сабабли ушбу соҳада кенг кўламли ишлар амалга оширилади, ва ҳар йили маҳаллийлаштириш даражаси оширилади.
Бугунги кунда маҳаллийлаштириш дастури доирасида автомобиль маҳсулотларини ишлаб чиқарувчи 160 дан ортиқ корхоналар тузилган ва ўз фаолиятини амалга оширади. Натижада, баъзи моделлар бўйича маҳаллийлаштириш даражаси 70-75% га етган.
Шу билан бирга, бутловчи қисмларнинг айрим турларини самарали маҳаллийлаштириш камида 500 минг автомобилларни ишлаб чиқариш ҳажмига етгандагина мумкин бўлади. Шу сабабли, алюминий, полимерлар, қуйма агрегатлар, цилиндрларнинг блоклари, трансмиссия, узатмаларни ўтказиш қутиси, борт компьютерлари каби хом ашё ва бутловчи материалларнинг айрим турлари ҳозирги пайтда чет элдан импорт қилинади.
Ушбу, ва бошқа масалаларни батафсилроқ ёритиш мақсадида GM Uzbekistan томонидан ОАВ вакиллари учун ишлаб чиқариш майдончаларига ташриф буюрган ҳолда пресс-тур ўтказилиши режалаштирилади. Ушбу тадбир давомида журналистлар нафақат ишлаб чиқариш жараёнлари билан, балки автомобилларни сотиш соҳасида янги ташаббуслар билан танишиши, ҳамда улар кўтарган саволларга тўлиқ қамровли жавобларни олиши мумкин бўлади. Ушбу тадбир жорий куни 5 июль куни Асака автомобиль заводида ўтказилади, унинг натижалари кенг жамоатчиликка тақдим этилади.

Официальное сообщение GM Uzbekistan
В последние дни в электронных СМИ был опубликован ряд материалов, касающихся деятельности GM Uzbekistan, в том числе об изменениях в системе реализации автомобилей.
Мы полностью поддерживаем критический и самое главное аналитический подход представителей СМИ к освещению процессов, происходящих в последнее время в нашей отрасли и подчеркиваем нашу готовность к открытому и конструктивному диалогу.
В этой связи хотим прояснить наиболее актуальные вопросы, поднимаемые в таких статьях и сообщениях.
1. Привязка цен к свободно конвертируемой валюте является практикой, широко применяемой субъектами экономической деятельности и для большинства не является новостью. Например, национальная авиакомпания, операторы мобильной связи, интернет провайдеры, туристические агентства номинируют цены за свои товары и услуги в свободно конвертируемых валютах – в долларах США или Евро. Оплаты производятся в национальной валюте по официальному курсу Центрального банка на день оплаты.
При этом следует отметить, что при оплате минимального размера предварительной оплаты (85%)  изменения валютного курса не будут влиять на оставшуюся часть оплаты, которая будет оплачиваться по курсу, установленному на день заключения контракта, т.е. цена автомобиля не будет меняться.
2. Цены на автомобили складываются в первую очередь из затрат, включаемых в производственную себестоимость, расходы периода, расходы по финансовой деятельности, расходы по налогам и другим обязательным платежам, а также согласованного уровня минимальной рентабельности от производства и реализации автомобилей.
При определении затрат на производство и реализацию автомобилей, принимаемых в обоснование цен, используется Положение о составе затрат по производству и реализации продукции (работ, услуг) и о порядке формирования финансовых результатов, утверждённое Постановлением Кабинета Министров от 05.02.1999 г. № 54,  а также  другие нормативно-правовые акты.
Кроме того, Государственным комитетом по содействию приватизированным предприятиям и развитию конкуренции осуществляется государственный контроль за деятельностью АО «ДжиЭм Узбекистан» как монополиста, в частности за соблюдением порядка ценообразования и применения согласованного уровня цен на автомобили в соответствии с законодательством Республики Узбекистан.
3. Автомобилестроение – это многогранный процесс, требующий значительных финансовых и временных затрат, наличие технического потенциала и других ресурсов. Практика мировых автопроизводителей показывает, что для создания готового продукта, т.е. от поставки сырья до производства автомобиля, уходит в среднем от 3 до 6 месяцев. Особенность нашей ситуации в том, что Узбекистан входит в число стран, расположенных в значительном удалении от основных морских маршрутов. Узбекская автоиндустрия уже стала неотъемлемой частью мирового автопрома, и в настоящее время определенная часть необходимого сырья и комплектующих деталей поставляются из более, чем 20 стран, расположенных практически на всех континентах, таких как Южная Корея, США, Германия, Италия, Мексика, Бразилия, Россия, Польша и многие другие.
Сроки поставок готовых автомобилей определяются исходя из этих факторов  и в настоящее время составляют в среднем 3 месяца. При этом, GM Uzbekistan принимает меры по сокращению сроков поставок автомобилей, учитывая производственные процессы и нормативы, логистическую составляющую и др., в связи чем контрактуется двухмесячный объем производства автомобилей.
Конечно, можно поставить и  хранить на складах предприятия определенный объем комплектующих деталей, которых бы хватило на несколько месяцев вперед. Однако, это приведет к замораживанию значительных финансовых средств и удорожанию себестоимости автомобиля. В отдельных случаях имеется риск порчи и ухудшения качества хранимых материалов.
В целях недопущения таких негативных факторов, снижения финансовых расходов и обеспечения себестоимости автомобиля на нормативном уровне, на складах компании хранится минимально необходимый (месячный) объем сырья и комплектующих деталей для обеспечения плана производства.
В целях сокращения сроков поставок автомобилей внедрена новая система контрактации на месячной основе, в результате определен максимальный срок поставок серийных автомобилей, который составляет 60 рабочих дней (по моделям “Каптива”, “Малибу”, “Орландо” срок поставок составляет 90 рабочих дней).  Одной из основных целей внедрения такой системы контрактации является недопущение появления недовольства потребителей в связи с многомесячными ожиданиями поставок законтрактованных автомобилей и необходимости осуществления дополнительных выплат при изменении цен на автомобили, а также недопущение спекулятивного использования сложившейся ситуации в корыстных целях отдельными лицами.
4. Локализация производства автомобильной продукции занимает важное место в снижении себестоимости автомобиля. В этой связи предпринимаются широкомасштабные работы в этой сфере и с каждым годом повышается уровень локализации.
На сегодняшний день в рамках программы локализации созданы и осуществляют свою деятельность свыше 160 предприятий, производящих автомобильную продукцию. В результате, уровень локализации по некоторым моделям достигла 70-75%.
Вместе с тем, эффективная локализация отдельных видов комплектующих частей возможна при достижении объемов производства как минимум 500 тыс. автомобилей. В этой связи, отдельные виды сырья и комплектующих материалов, такие как алюминий, полимеры, литьевые агрегаты, блоки цилиндров, трансмиссия, коробка переключения передач, бортовые компьютеры в настоящее время импортируются из зарубежа.
В целях более подробного освещения этих и других вопросов со стороны GM Uzbekistan планируется проведение пресс-тура для представителей СМИ с посещением производственных площадок. В ходе данного мероприятия журналисты смогут непосредственно ознакомиться не только с производственными процессами, но и новыми инициативами в сфере реализации автомобилей, а также получить исчерпывающие ответы на поднимаемые ими вопросы. Данное мероприятие будет проведено 5 июля т.г. на Асакинском автомобильном заводе, а его результаты будут представлены широкой общественности.