UzAuto Motors zavodiga AQSHning O‘zbekistondagi elchisi Jonatan Henik tashrif buyurdi
AQShning O‘zbekistondagi favqulodda va muxtor elchisi Jonatan Henik Andijon viloyatiga tashrifi davomida mamlakatning eng yirik korxonalaridan biri boʻlgan UzAuto Motors’ning Asaka avtozavodida bo‘lib, Chevrolet avtomobillari ishlab chiqarilishining butun siklini ko‘rish orqali mamlakatning avtomobilsozlik sanoati bilan bevosita tanishdi.
Jonatan Henik zavod faoliyati bilan tanishishni undagi yaratilgan muzeydan boshladi. "O‘zavtosanoat" AJ Boshqaruv raisining Ishlab chiqarish masalalari bo‘yicha o'rinbosari Farhod To‘rayev elchining zavod faoliyatiga bo‘lgan qiziqishini qo‘llab-quvvatlab, o‘z minnatdorchiligini bildirdi hamda korxonaning ishga tushgan davrlaridan boshlab to bugungi kunga qadar davrni qamrab oluvchi jarayonlar haqida ma’lumotlarni berdi.
Shundan so‘ng, Chevrolet Tracker va Onix avtomobillarini ishlab chiqarish jarayonini ko‘rsatish maqsadida presslash, yig‘uv va payvandlash sexlaridagi  liniyalar faoliyati ko‘rsatildi. Ishlab chiqarilayotgan mahsulotlar hamda yangi avtomobillarni oʻzlashtirish borasidagi olib borilayotgan ishlar haqida batafsil tushunchalar berildi.
Bundan tashqari, mehmon Chevrolet Tracker avtomobilini minib ko‘rdi. U (ishlab chiqaruvchi mahsulotining xavfsizlik darajasini belgilab beruvchi reyting) “LATIN NCAP”da ekanligidan xursandligini ta’kidladi. Qolaversa, uchrashuv chog‘ida elchi janoblari korxonaning mahalliylashtirish darajasi, uning eksport salohiyati hamda raqobatchilari to‘g‘risida qiziqishlarini bildirdi. Ayniqsa, kadrlar masalasida alohida to‘xtalib o‘tdi. Raqobat muhitida butun dunyo mamlakatlarini birdek o‘ylashga majbur etib kelayotgan muammolardan biri, injener kadrlar qayerda tayyorlangani bilan qiziqdi.
Elchi zavodning ishlab chiqarish madaniyatini maqtab, o‘z navbatida bu u GM-GMS (global ishlab chiqarish) talablari muvofiqligini ko‘rib turganidan hamda zamonaviy texnologiyalar tadbiq etilganligining guvohi bo‘lganidan mamnun ekanligini ta’kidladi.

Посол США в Узбекистане Джонатан Хеник посетил завод UzAuto Motors
В ходе визита в Андижанскую область чрезвычайный и полномочный посол США в Узбекистане Джонатан Хеник посетил Асакинский завод UzAuto Motors, где познакомился с производством осмотрев все производственные циклы автомобилей Chevrolet.
Знакомство с деятельностью завода Джонатан Хеник начал с созданного при нем музея. Заместитель председателя правления АО «Узавтосаноат» Фарход Тураев поддержал интерес посла к деятельности завода, выразил благодарность за интерес к деятельности завода и дал информацию о компании и еë производственных процессах, охватывающих период от начала существования предприятия до наших дней.
После этого для демонстрации полного процесса производства автомобилей Chevrolet Tracker и Onix были представлены производственные линии, где была дана подробная информация о выпускаемой продукции и проводимых работах по разработке новых автомобилей.
Кроме того, гость лично протестировал автомобили Chevrolet Tracker. Джонатан Хеник отметил, что он рад, что автомобиль находиться в рейтинге "Latin NCAP" (рейтинг, определяющий уровень безопасности продукции производителя). Кроме того, в ходе встречи посол выразил интерес к уровню локализации предприятия, его экспортному потенциалу и конкурентам. В частности, он остановился на кадровом вопросе, в котором его интересовало, где готовят инженеров для нужд производства.
Посол высоко оценил производственную культуру завода и отметил, что доволен тем, что завод соответствует международным требованиям GM-GMS (глобальное производство) и он стал свидетелем применения современных технологий.