UzAuto 103gr yer maydonida o'rmonzor barpo etmoqda
UzAuto atrof-muhitni asrab-avaylash zarurligini anglagan holda, 2021-yil dekabr oyining birinchi kunlarida Jizzax viloyatining cho‘l hududida tarkibiy tarmoq korxonalarining 1500 nafardan ortiq xodimlari bilan yangi yashil hududni barpo etdi. 103 gektar yer maydonda so’nggi 5 oy ichida mahalliy iqlim sharoitiga mos keluvchi 60 mingdan ortiq daraxt koʻchatlari – bular yapon soforasi, katalpa, palovniya, qarag’ay, kul, chinor va shu kabi manzarali tup daraxt ko’chatlari ekildi.
Mazkur loyiha Prezident Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan respublika miqyosida o'tkazilayotgan “Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida, shuningdek Aydar-Arnasoy ko‘llar tizimining biologik resurslaridan oqilona foydalanishni ta’minlash va turizmni rivojlantirish davlat dasturi asosida amalga oshirilmoqda.
Shu alohida ta’kidlash joizki, boshqa tashkilotlarning ko‘kalamzorlashtirish dasturini amalga oshirish uchun olib borilgan o‘rganish ishlari natijasida tarqoq tomorqalarda ekilgan ko‘chatlar katta ehtimol bilan qarovsiz qolib ketib, nobud bo‘lishi aniqlandi. Sug‘orish tizimi va doimiy parvarishlash bilan markazlashtirilgan bog‘ning barpo etilishi ekologiyani yaxshilash muammosining eng samarali va aniq yechimidir.
Aydar-Arnasoy tizimining ko‘llari qirg‘og‘ida joylashgan sun’iy o‘rmon parki dam olish kunlarida mahalliy aholi tabiat qo’ynida hordiq oladigan jozibali turistik maskan bo‘ladi. Keyinchalik park hududi obodonlashtirilgan plyaj, sport maydonchalari va boshqa inshoot obyektlari bilan to‘ldiriladi, bu esa, uni shubhasiz, faol dam olish uchun mashur maskanga aylantirib, mintaqadagi ekologik vaziyatni yaxshilash imkonini beradi. Bundan tashqari, davlat-xususiy sheriklik doirasida kompleksning dam olish infratuzilmasini yaxshilash uchun qo‘shimcha sharoitlar yaratiladi.
Yaratilgan o‘rmon parki yaqin atrofdagi aholi punktlarida yashovchi aholi uchun doimiy ish o‘rinlari yaratish imkonini berdi. Kelgusida yosh daraxtlarni parvarish qilish maqsadida ko’kalamzorlashtirish mutaxassislari tomonidan daraxtlarni sug‘orish, parvarishlash bo’yicha muntazam ishlar olib borilmoqda.
Shuningdek, hududni 24 soatlik qo‘riqlash tizimi tashkil etilgan bo'lib, parkni chorva hayvonlari va buzg‘unchilikdan himoya qiladi. Bundan tashqari, Jizzax viloyatining qurgʻoqchil zonasida oazis yaratadigan tomchilatib sugʻorish bo’yicha jihozlash ishlari boshlandi. Natijada bugun, ko‘chatlar ekilganidan 5 oy o‘tgach, qishdan omon qolgani va tez orada Aydarko‘l yaqinida yam-yashil hudud barpo etilib, bu so‘lim go‘shalarni yanada obod bo‘layotganiga guvoh bo‘lmoqdamiz.

Мы за чистую экологию: UzAuto озеленяет Арнасайскую заповедную зону
Понимая всю важность необходимости сохранения экологии, в первых числах декабря 2021 года более 1 500 сотрудников подразделений UzAuto заложили в пустынной местности Джизакской области на берегу живописных озер Айдар-Арнасайской системы новую зеленую зону. За прошедшие 5 месяцев на территории 103 Га было высажено более 60 тысяч деревьев, идеально подходящих для местных климатических условий – это софора японская, катальпа, павловния, карагач, ясень, клен и другие.
Реализация проекта осуществляется в рамках республиканского проекта «Яшил макон» («Зеленое пространство»), инициированного Президентом Шавкатом Мирзиёевым, а также в рамках государственной программы совершенствования использования биологических ресурсов и развития туризма Айдар-Арнасайской системы озер.
Отметим, что при изучении опыта выполнения программы по озеленению других предприятий выяснилось, что саженцы, посаженные на разрозненных земельных участках, с большей вероятностью остаются без присмотра и погибают. Создание централизованного парка с системой полива и постоянным уходом является наиболее продуктивным и ощутимым решением задачи улучшения экологии.
Искусственный лесопарк будет представлять собой привлекательный туристический уголок, куда уже по выходным приезжают местные жители для отдыха на природе. В дальнейшем, парковая зона будет дополнена облагороженным пляжем, спортивными площадками и другими объектами, что без сомнений сделает ее популярным местом для активного досуга и улучшит экологическую ситуацию в регионе. Кроме того, в рамках государственно-частного партнерства будут созданы дополнительные условия по улучшению досуговой инфраструктуры комплекса.
Заложенный лесопарк позволил создать постоянные рабочие места для населения, проживающего в близлежащих населенных пунктах. Для дальнейшего ухода за молодыми деревьями привлеченными специалистами по озеленению проводятся регулярные работы по поливу деревьев и уходу за ними. Также, на территории организована круглосуточная охрана, оберегающая парк от выгула домашнего скота и вандализма. Кроме того, начата работа по оборудованию капельного орошения, что позволит создать оазис в засушливой местности Джизакской области.
В результате, спустя 5 месяцев после посадки, уже видно, что саженцы пережили зиму и в скором времени у самого озера Айдаркуль вырастет зеленая роща, сделав еще более привлекательными данные живописные места.